Olej zużyty opłata depozytowa
Blisko dwa lata temu Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii we współpracy z resortem klimatu oraz finansów zaproponowały rozwiązanie mające uszczelnić system gospodarowania olej zużyty opłata depozytowa. Jednym z głównych założeń jest wprowadzenie opłaty depozytowej, doliczanej do ceny produktów smarowych sprzedanych lub wymienianych użytkownikom.
Opłata depozytowa za olej zużyty opłata depozytowa doliczana będzie do ceny produktów smarowych sprzedanych lub wymienianych użytkownikom. W przypadku równoczesnego zwrotu odpowiedniej ilości zużytego smaru opłata nie będzie pobierana. W przeciwnym wypadku będzie mogła podlegać zwrotowi także po zwrocie odpadu w racjonalnym terminie od dnia zakupu i za okazaniem potwierdzenia dokumentu potwierdzającego pobranie. Opłata depozytowa funkcjonuje już w przypadku akumulatorów.
Czy konieczne jest wprowadzenie opłaty depozytowej za olej zużyty ?
Wprowadzenie opłaty depozytowej uszczelni funkcjonowanie systemu zagospodarowania olejów przepracowanych oraz uszczelni bądź całkowicie zlikwiduje problem szarej strefy. Olej przepracowany pod żadnym pozorem nie może trafić do śmieci. Jeszcze bardziej wylanie go do ziemi lub spalenie w domowym piecu jest niedopuszczalne. Olej silnikowy w świetle prawa zaliczany jest bowiem do odpadów niebezpiecznych. Jego skład ma ogromny wpływ na środowisko naturalne, a w konsekwencji na ludzkie zdrowie i życie.
Brak kontroli ilości wprowadzanych produktów, a w konsekwencji pełnych danych o wielkości i strukturze rynku smarów w Polsce, sprzyja ich przetwarzaniu w sposób sprzeczny z prawem m.in. skutkuje to powszechnym zjawiskiem nielegalnego spalania olejów odpadowych w piecach.
Spalanie oleju zużytego jest niezgodne z prawem i bardzo groźne dla środowiska! Olej przepracowany stanowi odpad niebezpieczny i powinien być poddany utylizacji w specjalistycznych instalacjach.
Prowadzisz warsztat samochodowy? Koniecznie skontaktuj się z nami w celu uzyskania oferty.